Barcelona

Przecięta szerokimi alejami kilkunastokilometrowej długości, ilością zabytków, potęgą przemysłu, nowoczesnym rozmachem dystansuje większość stolic Europy. Jej wygląd jest w decydującej mierze wynikiem prac urbanistycznych pod koniec XIX w. oraz w latach najnowszych. Centrum („Ensanche") zabudowano wielkimi kamienicami mieszczańskimi i gmachami banków, spółek handlowych, przedsiębiorstw, wzdłuż regularnej siatki prostopadłych ulic; każde skrzyżowanie jest malutkim 8-bocznym placykiem. Główne osie miasta to — równoległa do wybrzeża — Avenida Jose Antonio Primo de Rivera (Gran Via), ukośna do niej Avenida Generali­simo Franco (Avenida Diagonal) i przecinająca obie na obrzeżu śródmieścia C. Marques del Duero (Avenida Parallel, wyznaczająca przebieg równoleżnika 41°44'). Mniej więcej w połowie Gran Via, liczącej ponad 10 km i 50 m szerokości, leży nieregularny Pl. Ca­talunla, serce miasta, połączony z Pl. Puerta de la Paz w porcie i wylotem C. Marques del Duero przez szeroką, zadrzewioną aleję zwaną Ramblas. Po zachodzie słońca tu koncentruje się życie miasta. Środek Ramblas, wysadzony 4 rzędami drzew, zajmują kioski z książkami i gazetami, kramy kwiaciarek i sprzedawców ptaków, tarasy kawiarni, budki ze słodyczami i lodami; zewsząd rozbrzmiewa śpiew i muzyka, przekrzykują się sprzedawcy losów loteryjnych. Tłum krąży aleją aż do 2 i 3 w nocy. Od strony morza zamyka Ramblę wysoka kolumna z posągiem Krzysztofa Kolumba; opodal replika jego karaweli „Santa Maria" zakotwiczona u nabrzeża. Warto zwiedzić budynek Real Atarazanas — Królewskich Arsenałów; niezbyt atrak­cyjny z zewnątrz, kryje wspaniałe wnętrza z XIV w. (zwłaszcza plafony artesonado) siedziba Muzeum Marynarki. Na tyłach rozciąga się Barrio Chino, dzielnica portowa z małymi knajpkami i ciemnymi zaułkami. W pobliżu Ramblas warto odwiedzić Pałac jedno z najsłynniejszych dzieł Antonio Gaudiego, dalej olbrzymi Gran Teatro del Liceo (5 tys. miejsc) z połowy XIX w. i barokowy Palacio de la Virreina z końca XVIII w. mieszczący Muzeum Cambó z kolekcją włoskich obrazów X1V-XVI w.
Między Ramblas i portem rozciąga się na obszarze ok. 2 km2 Barrio Gótico (Dzielnica Gotycka), zwana tak ze względu na jej średniowieczny układ urbanistyczny. Wąziutkie uliczki zabudowane domami w różnych stylach z kolejnych wieków, doprowadzają do zajmującej środek dzielnicy katedry św. Eulalii; imponująca fasada neogotycka pochodzi z XIX w. Trzynawowe wnętrze z XIII-XV w., pełne jest wspaniałych ołtarzy, grobowców, obrazów i relikwiarzy, stanowiących, przegląd dorobku sztuki katalońskiej. Na placu przed katedrą w sobotnie popołudnia i niedzielne ranki barcelończycy zbiorowo tańczą sardanę. Wokół katedry wiele interesujących budowli: gotycki Dom Archidiakona zbudowany na rzymskich fortyfikacjach, Pałac Arcybiskupi z XVIII w. z zachowanymi romańskimi arkadami dziedzińca, szkoła architektury z fasadą według rysunku Picassa, Palacio de Generalitat o wnętrzach częściowo gotyckich i renesansowych, z dziedzińcem, uważanym za arcydzieło gotyckiego kunsztu budowlanego. Na Pl. S. Jaime gmach ratusza z główną fasadą neoklasyczną i gotycką od strony bocznej ulicy; gotycki dziedziniec.
W poznawaniu tego jednego z najciekawszych europejskich miast bez wątpienia pomocna będzie coraz gęstsza siatka połączeń lotniczych z Polski.
Już teraz przewoźnicy oferują loty Warszawa Barcelona, Kraków Barcelona, Katowice Barcelona, Gdańsk Barcelona oraz Poznań Barcelona.

Czytaj dalej:

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy