Okolice Barcelony

W okolicach Barcelony szczególnie warto zwiedzić klasztor Benedyktynów z XI w. SAN CUGAT DEL VALLES (12 km) z romańsko-gotyckim kościołem i romańskim wirydarzem otoczonym arkadową galerią podtrzymywaną przez 144 kolumny o pełnych fantazji kapitelach. W TARASSA (37 km) przemysłowym mieście zachował się unikalny zespół trzech wizygockich świątyń, założonych w VI w. i przebudowanych w Xl w. (S. Miguel) i XII w. (S. Pedro i Sta. Maria), uważanych za najlepiej zachowany zespół sprzed podboju arabskiego.
Do największych atrakcji turystycznych Katalonii należy masyw górski MONTSERRAT (1236 m npm., dosłownie „Przepiłowana góra"), leżący o 69 km na południowy zachód od Barcelony. Góra ta jest świętym miejscem Katalonii. W załomach skalnych, na wysokości 721 m npm. kryje się klasztor benedyktynów z Xl w. Legendy celtyckie tu właśnie sytuowały zamek, do którego dążył Parsifal poszukujący Świętego Graala. Obiektem szczególnej czci jest posążek Madonny rzeźbiony w czarnym drzewie, popularnie zwany Lo Moreneta (Czarnulka), prastary zabytek sztuki bizantyńskiej. Podczas Wielkiego
Postu i Wielkiego Tygodnia odprawiane są tu sławne widowiska pasyjne. W pobliżu klasztoru wielka grota Cueva de la Virgen. Miejsce pełne jest niezwykłego czaru, klasztor otaczają skały ukształtowane w fantastyczne kotary i festony, których niezwykłość sprzyja istotnie legendom o czarach i zaklętych zamkach. Klasztor w Montserrat był przez wieki ostoją nacjonalizmu katalońskiego, a po wojnie — niezłomnym ośrodkiem opozycji antyfrankistowskiej. W 1971 r. zebrani w klasztorze czołowi intelektualiści hiszpańscy ogłosili swój sławny apel do narodu, domagający się przywrócenia praw obywatelskich.
Także dwa inne katalońskie klasztory były od wczesnego średniowiecza promieniującymi na cały kraj ośrodkami cywilizacji, a dziś są zabytkami architektury i sztuki średniowiecznej: klasztor benedyktynów pod wezwaniem Panny Marii w POBLET (46 km od Tarragony, przy szosie do Leridy), ogromny zespół budynków romańskich i gotyckich z XII-XVI w. oraz klasztor cystersów w SANTES CREUS (33 km od Tarragony), jedna z najpiękniejszych. budowli gotyckich w Katalonii.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy