Burgos

Dawna stolica niezależnych condes, a potem królów Kastylii, związana jest nierozerwalnie z dziejami rekonkwisty i historią Hiszpanii w jej kastylijskiej wersji. Tu zrodziły się idee, które ucieleśniali tacy wojownicy, jak Fernan Gonzales, król Ferdynand l i Alfons VI, a przede wszystkim Rodrigo Ruis Diaz de Bivar, nazwany przez Hiszpanów Campeador — Wojownik, zaś przez Maurów Sidi Cyd. Pomnik konny Cyda w rozwianym płaszczu i z mieczem, którym wskazuje drogę na południe stoi nad brzegiem rzeki Arlanzón. Jego dzieje, walki z Maurami, zatarg z Alfonsem VI, niezwykły kres, gdy martwy, przywiązany do konia, z mieczem w zabalsamowanej dłoni, powiódł po raz ostatni swe wojska i rozgromił Maurów oblegających Walencję, opiewa najstarszy zabytek poezji kastylijskiej — Cantar de Mio Cid (Pieśń o moim Cydzie).
Symboliczne płyty nagrobne Cyda i jego żony Chimeny znajdują się dziś w transepcie katedry w Burgos. Rozpoczęta w 1222 r. zachwyca zarówno swą fasadą ujętą w dwie 84-metrowe wieże o ażurowych zdobieniach (Juan de Colonia), jak i wnętrzem, w którego wystroju łączą się harmonijnie elementy późnogotyckie, plateresco i dojrzały renesans. Kopuła nad skrzyżowaniem głównej nawy i transeptu jest ozdobiona gwiaździstą siatką żeber o niezwykłej finezji. Podobnym arcydziełem jest Kaplica Konetabla, coro, Capina Mayor z renesansowym ołtarzem, Escalera Dorada (Złote Schody), w transepcie, dzieło wczesnorenesansowego mistrza Diego de Siloe i wiele innych kaplic.
W Burgos jest wiele zabytków gotyckich. Z budowli religijnych — kościół S. Gil (koniec XIII w., piękne ołtarze i grobowce), S. Lesmes, S. Nicolós, Sta. Gadea (gdzie na żądanie Cyda król Alfons VI oczyszczał się przysięgą z zarzutu udziału w zabójstwie brata, Sancho III), a także świeckich, takich jak pałac Casa de la Cordón z XV w., w którym Kolumb składał Królom Katolickim raport po powrocie z drugiej wyprawy do Ameryki. Pod miastem znajduje się zespól klasztorny Las Huelgas z końca XII w., z kościołem w stylu romańsko-gotyckim i bogatymi muzealnymi zbiorami w zabudowaniach dawnego szpitala pielgrzymiego. Po drugiej stronie miasta klasztor kartuzów Miraflores ma kościół z najpiękniejszym wnętrzem w późnogotyckim stylu „izabelińskim". Ołtarz, stalle, nagrobki rodziny króla Jana II rzeźbili w końcu XV i na początku XVI w. Gil i Diego de Siloe. Nieco dalej, w klasztorze S. Pedro de Carderias, wygnany przez króla Alfonsa Cyd żegnał się z Chimeną i tu, na rozkaz tego samego króla, jego zabalsamowane zwłoki stały z ręką na głowni miecza przez 14 lat przed ołtarzem, odbierając cześć przynależną świętemu.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy