Leon

Dawna stolica królestwa, które odegrało zasadniczą rolę w pierwszym etapie rekonkwisty. Nazwa wywodzi się ze zniekształcenia łacińskiego legio - legion. Prastare mury wyznaczają do dziś obszar, na którym mieścił się warowny obóz VII Legio Septima Gemina, sformowanego przez cezara Galbę w 66 r. z miejscowych plemion i strzegącego przejść przez Kordylierę Kantabryjską przed wojowniczymi Asturami. Wizygocka, później mauretańska twierdza, była od 912 r. siedzibą dworu króla Ordofio II. „Mieliśmy 24 królów, zanim ktokolwiek usłyszał o Kastylii" - mówią w León, gdzie wszystko tchnie zamierzchłą przeszłością.
Trzy najwspanialsze zabytki reprezentują trzy epoki architektoniczne. Romańska bazylika S. Isidoro ukończona w 1149 r. kryje obszerną kryptę - panteon królów Leonu (1054-66) ozdobioną freskami romańskimi z połowy XII w., znakomicie zachowanymi i zdradzającymi wyraźne wpływy bizantyńskie. Katedra Sta. Maria Ja Regla (1205 - pał. XIV w.) arcydzieło gotyckie o niezwykłej lekkości, zachwyca wspaniałymi witrażami wypełniającymi otwory olbrzymich okien (1800 m2) i rozety. Wewnątrz liczne i bogato ozdobione kaplice i muzeum ze zbiorem prastarych wizygockich, mozarabskich i romańskich ksiąg. relikwiarzy. naczyń mszalnych. Na peryferiach nad rzeką Bernesga, klasztor S. Morcos zachwyca swą elegancką fasadą w stylu plateresco, kryjącą romańską budowlę z XII w., będącą przez długie wieki siedzibą komandorii Rycerskiego Zakonu Santiago. Dziś mieści się tu luksusowy hotel (zezwolenia na zwiedzanie udziela recepcja) mogący służyć za wzór adaptowania zabytkowej budowli do potrzeb turystyki. Patio z dwukondygnacyjnym krużgankiem i gotycka kaplica warte są zwiedzenia. Na niewielkim obszarze starego miasta, wśród wąskich ulic i nieregularnych placów kilka romańskich i gotyckich kościołów oraz — liczne doskonałe restauracje (mesony) z kastylijską kuchnią.
Szlak pielgrzymów mija następnie prastare miasto ASTORGA (rzym. Asturica Augusta — ok. 14 tys. mieszkańców) z katedrą późnogotycką ozdobioną harmonijną fasadą plateresco i licznymi dziełami sztuki w kaplicach i muzeum katedralnym. Pałac biskupi jest dziełem Antonio Gaudiego (1889-93), pełną fantazji budowlą z olśniewająco białego granitu, inspirowaną sylwetką zamku Templariuszy z pobliskiej PONFERRADY, do której dociera szlak pielgrzymi po pokonaniu przełęczy Manzanal. Zamek z XII w. bronił ważnego punktu strategicznego — drogi z Kastylii do Galicji. Wokół miasta kopalnie rud żelaza i huty. Dalej trasa przecina rolniczą krainę El Bierzo i wspina się na przełęcz Piedrafita (1099 m npm.) na pograniczu Kastylii i Królestwo Leonu, prócz Asturii na północ i Galicji na zachód, obejmowało także obszary dzisiejszych prowincji Zamora i Salamanka po obu brzegach Duero. Do niedawna były to najbiedniejsze regiony Hiszpanii; dzięki pracom nawadniającym i mechanizacji rolnictwa stały się teraz spichlerzem Kastylii. Wysoka, sucha wyżyna, ma doskonały klimat. Upały letnie łagodzone są chłodnymi nocami, zima — choć ostra — trwa niedługo. Miasta, pochodzące zwykle z czasów podboju rzymskiego, unicestwione podczas wojen z Maurami, zostały ponownie zasiedlone po rekonkwiście i pełne są romańskich i gotyckich zabytków, zwłaszcza TORO ze sławną romańską kolegiatą Sta. Maria la Mayor (XII w.) i równie starym kościołem S. Lorenzo.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy