Salamanka

Leży na równinie nad rzeką Tormes, zbudowana ze złocistego piaskowca, który zdaje się płonąć w świetle zachodzącego słońca. Miasto sławnego uniwersytetu ufundowanego przez Alfonsa IX w 1218 r., potwierdzonego bullą papieską w 1254 r. Jest to więc jeden z najstarszych — po Bolonii, Sorbonie, Oxfordzie i Cambridge — z istniejących uniwersytetów Europy. Okres wielkości przeżył w XVI w., gdy wśród jego 6700 studentów byli najwięksi humaniści epoki: Lope de Vega, Cervantes, Gongora, św. Jan od Krzyża, Fray Luis de León.
Siedzibę uniwersytetu ufundowali Królowie Katoliccy; zachowały się liczne sale z tej epoki, m.in. sala wykładowa brata Luisa z Leonu, biblioteka, sala rektorska, schody paradne. Wielka „ołtarzowa" fasada jest arcydziełem stylu plateresco, który właśnie w Salamance osiągnął swe apogeum. Obok renesansowe zabudowania Escuelas Menores, mieszczące Muzeum Sztuk Pięknych.
Katedra późnogotycka, budowana od 1513 do końca XVIII w., ma równie wspaniałą „ołtarzową" fasadę i piękny portal boczny, bogate wnętrza; do jej południowej ściany przylega nawa główna starej katedry romańskiej zwieńczonej kopułą; w jednej z gotyckich kaplic przez wieki nadawano tytuły doktorskie uniwersytetu. Opodal katedry renesansowej klasztor Convento de las Duerias ma prześliczne patio z krużgankiem ozdobionym fantastycznymi rzeźbami na kapitelach. Naprzeciw imponujący późnogotycki kościół S. Esteban z gigantyczną „ołtarzową" fasadą.
Środek miasta zajmuje kwadratowy Plaza Mayor, dzieło Alberta de Churriguera (1729-55), ofiarowany miastu przez króla Filipa V w dowód wdzięczności za wierność Burbonom podczas wojny sukcesyjnej. Jedna z najpiękniejszych barokowych kompozycji urbanistyczno-architektonicznych w Hiszpanii. W pobliżu barokowy jezuicki kościół Clercia mogący służyć za wzór budowli uosabiającej potęgę triumfującego kościoła okresu kontrreformacji. Sąsiaduje on z gmachem uniwersytetu papieskiego z monumentalnym dziedzińcem. Naprzeciw pałac gotycki Casa de las Conchas (Dom pod Muszlami), z patio w stylu plateresco. Warto też zwiedzić renesansowe Kolegium Irlandzkie z XVI w., pałace Salina, Monterrey, (asa de las Muertos z tej samej epoki, klasztor Urszulanek, barokowy z gotycką kaplicą, mieszczący ciekawe muzeum obrazów, wreszcie romański kościół S. Marcos w formie rotundy (koniec XII w.).
Na południe od Salamanki, na pograniczu Kastylii i Estremadury, wznoszą się pustynne i wyludnione łańcuchy Sierra Pena de Francja i Sierra de Gata. Tylko w niektórych dolinach kryją się małe, biedne miasteczka. Południowe zbocza tych gór — to rejon Las Hurdes, dawna „ziemia bez chleba", dziś przywrócona życiu dzięki pracom nawadniającym.
LA ALBERCA (ok. 1500 mieszkańców), stolica tego regionu, jest zachwycającym przykładem ludowej architektury wyrosłej samoistnie, niezależnie od stylów architektonicznych kolejnych opok, w pełnej harmonii symbiozie z naturą, Mieszkańcy zachowali wiele starych zwyczajów i piękne kostiumy ludowe, noszone z okazji ferii 15 i 16.VIII.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy