Santaigo de Compostela

W 818 r. na wzgórzach dzielących doliny rzek Tambre i Ulla, w miejscu zwanym Compositium Telus (rozkopany pagórek), znaleziono starochrześcijański nekropol, uznany za grób Apostoła Jakuba Starszego. Umęczony w 44 r. w Judei, został on ponoć pochowany w Galicji, gdzie przez długie lata prowadził działalność misyjną. Nazwę przekształcono na Campus Stellae (pole gwiazdy), potem na „Compostela". W 899 r. król Asturii Alfons III Wielki rozpoczął budowę bazyliki, do której ruszyły pielgrzymki z całej chrześcijańskiej Europy. Św. Jakub — San Tiago — stał się patronem królestwa Asturii i Leonu, później patronem rekonkwisty; miał przydomek Matamoros (zabójca Maurów). Jak głosi legenda, pojawić się miał na białym koniu podczas bitwy pod Clavijo, przynosząc wojskom Ramira II zwycięstwo nad Arabami. Okrzyk bojowy: Santiago y cierra Espańa (święty Jakub i razem Hiszpania) towarzyszyły odtąd wojskom chrześcijańskim aż po zdobycie Grenady w 1492 r.
W 997 r. al-Mansur zburzył bazylikę i w 1074 r. król Alfons VI zaczął budowę ogromnej katedry romańskiej. Pięcionawowa, z potrójnym transeptem i obejściem wokół Capilla Mayor wzniesionej nad kryptą kryjącą grób Apostoła, jest kompostelańska świątynia jednym z najwspanialszych pomników architektury XII w. Klasztor zbudowany wokół kwadratowego późnogotyckiego wirydarza mieści muzeum katedralne i skarbiec. Perłą katedry jest Portico de Gloria (Portyk Chwały) u wejścia, najpiękniejsza — obok „Portyku Królów" w Chantres — kompozycja rzeźbiarska przełomu romańszczyzny i gotyku.
Pierwotną fasadę katedry ukryto w XVIII w. za olbrzymią koronkową ścianą Obradoiro w stylu churrigueresco. Pięknym przykładem romańskiej kompozycji architektoniczno-rzeźbiarskiej jest południowy portal zwany Puerta de las Platerias (Brama Złotników). Romańskie rzeźby zdobią mur apsydy i portal Puerta Santa (Święta Brama). Przez 200 lat katedra w Santiago była wzorem dla świątyń północnej Hiszpanii i Portugalii.

Czytaj dalej:

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy