Vigo

Największe miasto i port Galicji, rzym. Vicus, od XVI w. centrum handlu z Ameryką, często niszczone przez korsarzy angielskich i holenderskich, jest miastem nowoczesnym. Dzielnica portowa (szczególnie atrakcyjny port rybacki) leży u stóp wysokiego wzgórza, na którego zbocza wspinają się wąskie zaułki Barrio de Berbćs, zabytkowej dzielnicy marynarzy i rybaków. Na szczycie zamek — El Castro — od X w. wielokrotnie przebudowywany, skąd wspaniały widok na zatokę.
Leżące w głębi lądu miasta Galicji mają z reguły rodowody celty­berskie i rzym. TUY (graniczny dw. kol. i most na Mińo) było stolicą królestwa Swebów, potem gniazdem pirackim wikingów (pocz. XI w.). Zachowało dzielnicę zabytkową, siecią uliczek oplatającą romańską katedrę (1120-1225) o wyglądzie fortecy, jedną z najlepiej zachowanych z tego okresu. ORENSE (ok. 75 tys. mieszkańców, stolica prowincji), rzym. Aquae Urentes, było przed 20 wiekami sławnym uzdrowiskiem, od IV w. stolicą biskupstwa. Most zbudowany w 1230 r. na rzymskich filarach łączy 7 wysokimi przęsłami urwiste brzegi Mino. Katedra S. Martin (XII-XIII w.) jest wzorowana na kompostelańskiej i także posiada wielki Portico del Paraiso (Rajski Portyk), bezcenny zabytek romańsko-gotyckiej rzeźby. LUGO (ok. 70 tys. mieszkańców, stolica prowincji) otaczają rzymskie mury obronne 11-metrowej wysokości, grube na 2,5 do 4 m, z licznymi basztami, tworzące pełny krąg o 2130 m obwodu. Szczytem biegnie wygodna promenada, z której wspaniale rysuje się panorama miasta i zielonych wzgórz nad doliną Mino. Pośrodku miasta katedra romańsko-gotycka rozpoczęta w 1129 r. na wzór katedry w Santiago, ratusz barokowy, rzymskie termy, gotyckie kościoły S. Francisco i Sto. Domingo.
Od przełęczy Piedrafita (1110 m npm.) na pograniczu prowincji Leon, do Santiago de Compostela przecina Galicję „Droga św. Ja­kuba" znaczona licznymi romańskimi i gotyckimi kościołami, pustelniami i klasztorami. Wyjątkowo malowniczy szlak turystyczny prowadzi na wschód z miasta Orense wzdłuż rzeki Sil, płynącej głębokim na kilkaset metrów kanionem.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy