Oviedo

Leży w dolinie wśród gór przekraczających 1200 m npm. Mgliste i deszczowe miasto o szarych kamienicach z XIX i XX w., otoczone przemysłowymi przedmieściami, uległo dużym zniszczeniom w 1934 i 1936 r. Z zabytków zachowała się niewielka dzielnica staromiejska wokół katedry gotyckiej (1388-1528) na miejscu bazyliki z VIII w.; wspaniały ołtarz z ok. 1525 r.; krypta pochodząca częściowo z IX i XII w. - Camara Santa - zawiera jeden z najbogatszych w Hiszpanii skarbców wczesnośredniowiecznych dzieł sztuki religijnej. Na górze Monte Naranco (1233 m npm.) znajdują się prawdziwe klejnoty architektury preromańskiej: kościółek Sto. Maria de Naranco przebudowany w X w. z pałacu królewskiego budowanego około połowy IX w., i S. Miguel de Lilio z tej samej epoki.
Główny port Asturii GIJÓN (ok. 150 tys. mieszkańców), jest miastem nowoczesnym, pełnym rozmachu, z niewielką starą dzielnicą marynarzy, rybaków i dokerów (Cimadevilla) na skalistym przylądku. Przemysłowe AVIIAS (ok. 75 tys. mieszkańców) szczyci się największą w Hiszpanii hutą żelaza. Posiada też port rybacki nad wciętą głęboko w ląd zatoką Ria cle Avilos. Podobnie położone są porty i kąpieliska NAVIA u ujścia rzeki Navia, LUARCA u ujścia Rio Negro, CUDILLERO nad Ria de Pravia, VILLAVICIOSA i najpiękniejsze z nich — RIBADESELLA i LLANES, dziś kąpieliska o sławie ogólnokrajowej, główne ośrodki turystyczne Costa Verde, Zielonego Wybrzeża.
Południe prowincji zajmują wysokie łańcuchy Kordyliery Kantabryjskiej. którą przecina na przeł. Puerto de Pajares droga i linia kolejowa z Oviedo do Leon, wspinając się na wysokość 1366 m npm. Dalej na wschód rozpościera się złożona z trzech odrębnych masywów grupa górska Picos cle Europa, przekraczająca 2500 m npm. jest to największy w Hiszpanii park narodowy, a właściwie kompleks kilku odrębnych parków i rezerwatów zwierzyny, obejmujący głębokie doliny wydrążone w miękkim wapieniu przez rzeki i strumienie, wspaniałe dziewicze lasy i fantastyczne uformowane wierzchołki skał. Najpiękniejsze partie gór otaczają doliny rzeki Sella, Dobra i Encina, gdzie znajduje się sanktuarium COVADONGA na miejscu sławnej bitwy z Maurami w 722 r., oraz doliny rzeki Frio i Urdon, gdzie znajdują się prastare klasztory w LIBANA i LEBEIZJA. Przez górską wieś POTES prowadzi droga aż pod najwyższe szczyty Picos de Europa, gdzie w polodowcowym kotle wybudowano schronisko i wspaniały parador.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy