Bilbao

Zostało założone w ujściu rzeki Nervión o 17 km od morza przez możny ród Haro. W XIX w. twierdza konserwatystów, wielokrotnie oblegane w czasie I i II wojny karlistowskiej, rozwinęło się w wielki port i ośrodek przemysłowy (huty). Jedno z najważniejszych gospodarczo i najbogatszych miast Hiszpanii, twierdza baskijskiego separatyzmu. Nie ma tu żadnych wybitniejszych zabytków, do najciekawszych obiektów należy Muzeum Sztuk Pięknych z dużym zbiorem obrazów holenderskich i flamandzkich z XIII-XVII w., obrazów malarzy hiszpańskich „Złotego wieku" i działem sztuki nowoczesnej. Katedra Serior Santiago z II połowy XIV w., gotycka, lecz wielokrotnie przebudowywana, dominuje strzelistą dzwonnicą nad rzeką Nervión. Na wschód od centrum, na wysokim wzgórzu, XIX-w. bazylika N.S. de Begona: (patronka miasta, stąd co druga mieszkanka Bilbao ma na imię Maria Begona) jest miejscem wielkich procesji podczas Semana Grande w połowie sierpnia. Warto odwiedzić niewielkie porty rybackie w ujściu Nervión — SANTURCE, PORTUGALETE, LAS ARENAS, ALGORTA — sławne z dobrej kuchni, malowniczych świąt lokalnych.
Bilbao łączy dziś z San Sebastian i przejściem granicznym w Be­hobii 110 km autostrada stanowiąca ostatni wyraz techniki budowy dróg na świecie. Leżące wzdłuż autostrady miasta: DURANGO, stolica regionu Duran Guessado, nazywanego sercem Baskonii, EIBAR, gdzie 14.IV.1931 r. proklamowano II Republikę Hiszpańską, ELGOIBAR są ważnymi ośrodkami przemysłowymi. Bardziej na zachód przy szosie łączącej Bilbao z wybrzeżem, leży Guernica, święte miasto Basków (właściwie GUERNICA Y LUNO). Na wzgórzu wznosi się klasycystyczna siedziba Junty Baskijskiej z kolistą salą posiedzeń rady przedstawicieli ludu. Obok dąb, pod którym zaprzysięgano fueros. To miejsce ocalało z pożaru, jaki strawił Guernikę w wyniku bombardowania przez hitlerowski Legion Condor 26.IV.1937 r. Guernika znajdowała się wówczas wewnątrz „Stalowego Pierścienia" obrony Bilbao i nie miała żadnych obiektów militarnych. W mieście odbywał się jarmark. Od godziny 16 do 18 powracające w kilkunastu falach bombowce zrzuciły kilkaset bomb, zabijając ponad 2 tys. mieszkańców i okolicznych chłopów i raniąc kilkuset. Mnóstwo ludzi zginęło w szalejących pożarach. Przez wiele lat w odbudowanej Guernice żaden ślad nie upamiętniał ofiar faszystowskich ludobójców. Pozostała jednak pamięć świata i sławny, wstrząsający obraz Pabla Picasso.
Malownicze trasy prowadzą przez góry Baskonii. Do najpiękniejszych można zaliczyć 65-km szlak z Zumaya do sanktuarium Aranzazu. Wiedzie początkowo krętymi dolinami do miasteczka przemysłowego AZPEITIA sławnego z wyrobu sandałów — espadrili, następnie w pobliżu barokowego sanktuarium na miejscu rodzinnego domu Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów W AZCOITIA renesansowy pałac hr. de Pefiaflorida. Następnie doliną rzeki Urola docieramy do OŃATE, miasta o tysiącletniej historii. Działał tu założony w połowie XVI w. uniwersytet Baskonii; jego renesansowa siedziba jest dziełem architektów francuskich. Cennym zabytkiem jest gotycki kościół S. Miguel (XV w.). Pokonując na dystansie 10 km ponad 700 m różnicy wzniesień, docieramy na płaskowyż poniżej wierzchołka góry Akaitz (1324 m npm.), gdzie zbudowano bazylikę poświęconą patronce Guipzcoa — Pannie Marii z Aranzazu. Wspaniała panorama aż do wybrzeży. Z Onate, przez wieś MONDRAGON, prowadzi szosa do stolicy trzeciej z baskijskich prowincji.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy