Pamplona

Leży nad rzeką Arga. Nowe dzielnice o szerokich prostych ulicach obsadzonych drzewami otaczają zabytkowe stare miasto wokół imponującej katedry gotyckiej z XIV w. z fragmentami starej romańskiej budowli. Barokowa fasada z dwiema dzwonnicami jest XVIII-wiecznym dziełem Ventury Rodrigueza. W jednej z wież 12-tonowy dzwon. Krużganki wirydarza z XIV-XV w. w stylu dojrzałego gotyku; w przyległych salach muzeum z bezcennym zbiorem romańskiej i gotyckiej rzeźby religijnej. Poza katedrą liczne zabytki Pamplony nie prezentują szczególnej wartości historycznej, aczkolwiek kościoły S. Cernin (gotycki z bocznym portalem ozdobionym wspaniałymi rzeźbami), S. Lorenzo. (neoklasyczny), S. Nicolds (romańsko-gotycki), Sto. Domingo (późnogotycki) są budowlami pięknymi i szlachetnymi w proporcjach. Liczne pałace, będące dziś siedzibami urzędów — Pałac Wicekrólów, Pałac Arcybiskupi, Ratusz, Archiwum Królewskie — pochodzą głównie z XVIII w. Północna część starego miasta otoczona jest murami obronnymi z cytadelą z czasów Filipa II. Wąskie uliczki staromiejskie prowadzą na rozległy Pl. Castillo w centrum miasta; w XIX-wiecznych restauracjach i kawiarniach zachował się nastrój przeszłości, kiedy życie płynęło tu leniwym, prowincjonalnym rytmem. Pamplona ożywa w początkach lipca, podczas dorocznej Ferii św. Firmina (Sanfermines), wielkiego przeglądu nawarskiego folkloru. Kulminacją tygodniowych obchodów są corridy z udziałem najlepszych matadorów i poranne encierros, podczas których byki na corridę przepędzane są ulicami miasta na arenę, a tłum śmiałków wybiega na ulice, starając się sprowokować szarżę byka i zręcznie uniknąć rogów... co nie każdemu się udaje.
Północna Nawarra — zielona, chłodna kraina lasów na zboczach Pirenejów — to były pierwsze etapy wędrówki pielgrzymów do Composteli przez terytorium hiszp. Ich szlak wiódł przez dolinę Ron­cesvalles od przełęczy Ibaneta (1057 m npm.); w dolinie klasztor wraz z kolegiatą ufundowane w XII w. przez królów Nawarry. Dalej na wschód leży dolina rzeki Salazar, łącząca się w górnej części z doliną Roncal, jedną z najpiękniejszych w Pirenejach. Przez przełęcz Larrau (1550 m npm.) prowadzi droga do Francji.
W dolinie rzeki Aragon, płynącej równolegle do gór i spiętrzonej w wielkie jezioro zaporowe Pantano de Yesa, znajduje się kilka pomników historii. Najwspanialszym jest klasztor SAN SALVADOR DE LEYRE (początek IX w.); jego kościół poświęcony w 1057 r. łączy cechy budownictwa romańskiego z najwcześniejszymi formami gotyku cysterskiego. Miasteczka SANGOESA i sąsiednie SOS DEL REY CATÓLICO zachowały nieskażony wygląd średniowiecznych osad, z murami obronnymi, kościołami, domami mieszczańskimi i pałacami wielmożów. Wielki zamek w JAVIER, odrestaurowany w XIX w. był miejscem narodzin św. Franciszka Ksawerego, apostoła Indii i Japonii.
Południowa Nawarra, otwierająca się szerokimi równinami ku dolinie Ebro, ma kilka zabytkowych miast.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy