Huesca

Rzymska Osca, później stolica królestwa mauretańskiego podbitego w 1096 r.; cztery głowy książąt muzułmańskich widnieją w herbie miasta, któremu tysiąc lat przeszłości pozostawiło wspaniałą XIV-wieczną katedrę; zwraca uwagę portal w czystym stylu gotyckim, renesansowy ołtarz rzeźbiony w alabastrze przez Damiąna Ferment (1520-33), romańsko-gotycki wirydarz klasztoru. Muzeum Prowincji mieści się w dawnym uniwersytecie, założonym w 1354 r. przez Piotra IV (istniał do 1835 r.); barokowa fasada z 1690 r., wewnątrz piękne patio. Muzeum prezentuje kolekcję fresków gotyckich z XVI w., późnogotyckie obrazy religijne, kolekcję dzieł mistrzów XVI-XIX w. Obok ruiny pałacu królów Aragonii. Z innych zabytków warto zwiedzić kościół S. Pedro el Viejo, romański (1134-37) i wirydarz klasztoru benedyktynów otoczony kolumnadą o rzeźbionych romańskich kapitelach.
Mało znane, a wyjątkowo piękne są wysokogórskie doliny pirenejskie: Benasque u stóp Pico Aneto w masywie Maledeta (3404 m npm.), Pineta, Park Narodowy. Ordesa u stóp Monte Perdido (3355 m npm.), wreszcie Tena. Miasteczka i wsie w dolinach szybko przekształcają się obecnie w stacje sportów zimowych (CANDACHU opodal przełęczy Somport).
Na całym terytorium Aragonii zachowało się wiele średniowiecznych klasztorów, w większości zakładanych przez cystersów w XII w. Do najstarszych należy benedyktyński klasztor, SAN JUAN DE LA PEŃA istniejący już w IX w. Obecne zabudowania na szczycie urwistej skały pochodzą z X-XII w. W niedalekim mieście JACA, gdzie rozpoczynał się na terenie hiszpańskim główny szlak pielgrzymek do Com­posteli, zbudowano w latach 1040-63 pierwszą na południe od Pirenejów romańską katedrę. Wielki klasztor w VERUELA założyli w 1146 r. cystersi. Szosa z Saragossy do Madrytu prowadzi obok jednego z najwspanialszych klasztorów cysterskich na świecie — SANTA MARIA LA HUERTA (założony w 1162) z kompletnie zachowanymi zabudowaniami od romańsko-gotyckiego kościoła, po renesansowe wirydarze. Imponują zwłaszcza zabudowania gospodarcze — gotyckie kuchnie i refektarze. Nieco bliżej Saragossy, o 30 km na południowy wschód od ALHAMA DE ARAGÓN, leży klasztor MONASTERIO DE PIEDRA (założony w 1195). Okoliczne tereny wielowiekowa praca mnichów przekształciła w oazę bujnej roślinności wśród jałowego stepu. Pomnikiem architektury obronnej jest zamek w LOARRE opodal szosy z Hueski do Pamplony, jedyny w swoim rodzaju w Europie przykład klasztoru-fortecy łączącego elementy budownictwa celtiberyjskiego, rzymskiego, wizygockiego, arabskiego i romańskiego (zachowane partie pochodzą z lat 975-1071). W ALCAŃIZ zachowała się komandoria zakonu rycerskiego Calatrava w zamku przebudowanym z fortecy mauretańskiej w stylu gotyckim w końcu XII w. (w wieży gotyckie freski z XIV w., w jednym ze skrzydeł luksusowy „para­dor").

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy