Walencja

Jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii. Centrum zabudowane wieżowcami odległe jest o kilka kilometrów od morza, gdzie przy ujściu Turii wybudowano port handlowy i pasażerski (El Grao), eksportujący cytrusy na cały świat. Założona przez Rzymian w 138 r. pne., Walencja osiągnęła świetność jako stolica arabskiego królestwa podbitego przez Cyda w 1094 r. W 1102 r. odbita przez Maurów, została zdobyta przez króla Aragonii Jaime II w 1238 r. Jako stolica prowincji i siedziba wicekrólów, odgrywała zawsze ważną rolę w dziejach Hiszpanii. Była też ostatnią stolicą Republiki Hiszpańskiej po upadku Barcelony w styczniu 1939 r.
Centrum miasta stanowi trójkątny Pl. Caudillo z ratuszem. Po jednej jego stronie ciągną się szerokie, proste, pełne kwiatów arterie centrum zabudowane na przełomie XIX i XX w., po drugiej — labirynt uliczek starego miasta. Katedra rozpoczęta w 1262 r. na ruinach meczetu i wizygockich fundamentach jest piękną budowlą gotycką. W jej muzeum przechowywany jest kielich rzeźbiony w wielkiej bryle agatu, zmieniający w świetle barwę od purpury do szmaragdu; legenda głosi, że jest to Święty Graal, kielich, który służył przy Ostatniej Wieczerzy. Katedralna dzwonnica Micalet, 65 m wysokości, jest jednym z symboli miasta.
Ze świeckich budowli warto obejrzeć średniowieczne bramy miejskie: Torres de Serranos (XIV w.) i Torres de Quarte (XV w.) oraz giełdę jedwabiu (Lonja) z XV w. z przepiękną kolumnadą, gwiaździstym sklepieniem i rzeźbionymi boazeriami, a także przyległy do niej budynek Consulado del Mar. Palacio de la Generalidad w pobliżu katedry był dawną siedzibą rady miejskiej. Przed jego bramą, na placu, w każdy czwartek zbiera się Trybunał Wodny rozstrzygający spory o wodę do nawadniania huerty; tradycję tego sądu przyjęto od Maurów, a członkowie wybierani są spośród chłopów.

Czytaj dalej:

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy