Malaga

Jest nowoczesnym miastem w kotlinie nadmorskiej, stolicą Costa del Sol. Jej początków szuka się w epoce kolonizacji kartagińskiej, a w czasach mauretańskich była stolicą jednego z „małych królestw". Szczyci się wspaniałą katedrą z XVI w. z renesansowymi i barokowymi wnętrzami; stalle w coro rzeźbił Pedro de Mena, jeden z największych artystów hiszpańskiego baroku. Na szczycie 130-metrowej urwistej skały wznosi się arabska alcazaba Gibralfaro, doskonale zachowana, odrestaurowana i przekształcona w „parador", otoczony ślicznym andaluzyjskim ogrodem. Atrakcją Malagi jest stara dzielnica handlowa, plątanina wąziutkich uliczek przypominających prawdziwy arabski bazar. Malaga jest rodzinnym miastem Pabla Picassa, a jej muzea szczycą się bogatymi kolekcjami. Ogrody Puerta Oscura i park miejski umożliwiają wypoczynek w skwarne popołudnie.
Największe ośrodki turystyczne Costa del Sol skupiły się między Malagą i Algeciras. TORREMOLINOS dziś tylko nazwą przypomina spokojną wieś rybacką z wiatrakami na wzgórzach. Podobny charakter mają BENALMADENA i FUENGIROLA. Dalej leży wśród ła­sów piniowych MARBELLA, kąpielisko milionerów, wyposażone we wszystkie atrybuty letniskowego luksusu: pola golfowe, tor wyścigów konnych, najdroższa w Hiszpanii arena... Obramowane nie kończącymi się polami kempingowymi ciągną się wokół SAN PEDRO DE ALCANTARA, CANCELADY, ESTEPONY piaszczyste plaże aż do ujścia rzeki Guadiaro. Później do wybrzeży zbliża się niewysokie pasmo Sierra Almenara. Szosa przekracza je przełęczą Higuerun i dociera do SAN ROQUE; oczom naszym ukazuje się potężna ukośna skała GIBRALTARU, z rozłożonym u jej stóp miastem będącym ostatnią na terenie Europy kolonią brytyjską. Anglicy zajęli opuszczoną przez Hiszpanów twierdzę gibraltarską w 1704 r., podczas wojny sukcesyjnej i choć Pokój w Utrechcie przewidywał jej zwrot — do tej pory pozostaje ona we władaniu korony brytyjskiej. Od kilkunastu lat łączność między Gibraltarem i terytorium Hiszpanii jest całkowicie zerwana, można tam dotrzeć jedynie z Tangeru, w drodze powrotnej starając się ponownie o wizę hiszpańską.
W miasteczku LA LINEA DE LA CONCEPCIÓN na granicy z Gibraltarem w ostatnich latach rozbudowały się rafinerie i inne fabryki, w których znaleźli zatrudnienie Hiszpanie pracujący poprzednio w Gibraltarze. Po drugiej stronie obszernej zatoki Bahia de Algeciras, będącej naturalnym portem, rośnie znaczenie ALGECIRAS (ok. 80 tys. mieszkańców) poprzednio przytłoczonego przez Gibraltar, dziś coraz skuteczniej konkurującego ze swym sąsiadem. W Algeciras kończy się linia kol. z Madrytu, a promy przewożą wagony i samochody do Tangeru. Inne promy kursują do Ceuty; wycieczka do tej hiszpańskiej enklawy na terytorium Maroka daje szansę postawienia stopy w Afryce.
Najłatwiejszy sposób dostania się na miejsce to loty Wrocław Malaga, Warszawa Malaga lub Kraków Malaga.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy