Melilla

Jest drugą hiszpańską enklawą na terytorium Maroka; w skład terytorium wchodzą także przybrzeżne wyspy Chafarinas i Alhucemas. Fenicka Rusadir należy do Hiszpanii od XVI w., jednak w porównaniu z Ceutą zachowała bardziej orientalny charakter. Najciekawsza dla turystów jest stara dzielnica „Melilla la Vieja" lub „El Pueblo", położona na skale nad morzem, na końcu długiego półwyspu wrzynającego się w Morze Śródziemne mniej więcej na wysokości Almerii. Jej wąskie zaułki i domy piętrzące się jedne nad drugimi tworzą obraz prawdziwej arabskiej kazby. Kościół Purfsima Concepción, najstarszy w mieście, zbudowano w XVII w., wewnątrz piękne ołtarze barokowe. W starym forcie mieści się muzeum miejskie.
Za Algeciras wznoszą się łańcuchy wzgórz, które szosa przecina malowniczymi serpentynami przez przełęcz Cabrito (340 npm.). Miasteczko TARIFA jest najdalej na południe wysuniętą osadą kontynentu Europy. Za nim skalisty przylądek PUNTA DE TARIFA (lub Punta Marroqui) wcina się w wody Cieśniny Gibraltarskiej; stąd tylko 14 km do brzegów Afryki.
Dwie drogi prowadzą z Almerii do Grenady. Wygodniejsza — z Motril na wybrzeżu wspina się doliną rzeki Guadalfeo między Sierra de Albufluelas i ponurymi, bezwodnymi górami Las Alpujarras, gdzie po upadku Grenady schroniły się niedobitki Maurów i gdzie w 1568 r. wybuchło ostatnie powstanie muzułmańskie pod wodzą Aben Humeja. Trudno dostępna dolina pomiędzy Las Alpujarras i głównym pasmem Sierra Nevady, zasługuje na zwiedzenie, ze względu na oryginalny styl zabudowy i stroje mieszkańców, pochodzących w prostej linii od mauretańskich wygnańców. Na wschodzie coraz wyżej wyrastają zbocza Sierra Nevady. Na pierwszym planie masyw Pico Caballo (3015 m npm.), za nim Veleta (3392 m npm.) i najwyższy — Mulhacón (3481 m npm.). Na wierzchołek Velety doprowadza asfaltowa szosa, najwyżej położona droga w Europie. Liczne wyciągi, kolejki linowe, schroniska tworzą ośrodek sportów zimowych SIERRA NEVADA, odległy o 32 km od Grenady i czynny przez cały rok.
Szosa z Motril osiąga przełęcz zwaną Puerto de Suspiro de Moro (Brama Westchnień Maura); z tego miejsca młodociany król Boabdil żegnał na zawsze utraconą Grenadę, a towarzysząca mu matka powiedziała: „Płacz jak kobieta, skoro nie umiałeś walczyć jak mężczyzna..."
Inna droga do Grenady, mniej wygodna, lecz krótsza, wiedzie przez pustynne góry i wąwozy do GUADIX, miasta o orientalnym charakterze; na jego przedmieściach spotyka się mieszkalne groty wyryte w miękkiej skale. W pobliżu wspaniały zamek LACALA­HORRA, wzniesiony w XVI w. przez księcia Rodrigo Mendoza. Wnętrza w najczystszym stylu włoskiego renesansu, utrzymane są w dwu kolorach: czerwonego granitu z okolicznych gór i białego marmuru kararyjskiego. Zamek jest dziś prywatną własnością książąt Infantado i nie zawsze bywa dostępny zwiedzającym.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy