Kadyks

Na wąskiej mierzei przekopanej u nasady, połączony z lądem mostem przez zatokę opodal ujścia Gwadalkiwiru, zwie się „miastem, które istniało zawsze". Według mitologii greckiej założył je Herkules; pisana historia Gades sięga 3000 lat pne. Przeżyło okres bujnego rozkwitu pod panowaniem Kartagińczyków, potem Rzymian, wreszcie Wizygotów i Arabów. Kolejny okres świetności — to lata wielkich odkryć i podboju Ameryki. Tu formowały się wielkie wyprawy przez Atlantyk, tu dobijały galeony z amerykańskimi skarbami. W XIX w., po okresie upadku spowodowanego zmierzchem imperialnej potęgi Hiszpanii, Kadyks znów nabrał znaczenia, stając się centrum liberalnego ruchu umysłowego. Jego port jest dziś najważniejszym dla Hiszpanii oknem na świat, zwróconym ku Ameryce Południowej, stąd też płyną turyści na Wyspy Kanaryjskie. Duży ośrodek przemysłowo-handlowy, pozostał także pełnym uroku kąpieliskiem.
Miasto podzielone jest na dwie części: nowoczesne wieżowce zapełniają mierzeję, a jej rozszerzony koniec, skalisty, o urwistych brzegach — to stare miasto otoczone murami obronnymi. Obie dzielnice dzieli kanał, a łączy brama Puerta de la Terra. Cypel otacza szeroki bulwar obsadzony palmami, zamykając labirynt wąskich uliczek starej dzielnicy handlowej i wiele zabytków: kościoły Sta. Cueva z freskami Goyi, Sto. Catalina z obrazami Murilla, S. Felipe Neri, gdzie w 1812 r. Kortezy uchwaliły liberalną konstytucję, Hospital de Mujeres z obrazem „Wizja św. Franciszka" El Greca. Barokowa katedra z XVIII w. ma skarbiec przepełniony niewiarygodnym bogactwem (m.in. 900-kilogramowa monstrancja z pierwszego srebra przywiezionego do Hiszpanii przez Kolumba). W krypcie poniżej poziomu morza znajduje się grobowiec kompozytora Manuela de Falli. W Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się największa z istniejących kolekcja obrazów Zurbarbla, a także płótna Rubensa i Murilla, a w Muzeum Archeologicznym m.in. kolekcja fenickich sarkofagów.
Położone nad Atlantykiem wybrzeże Andaluzji nosi nazwę Costa de la Luz (Wybrzeże Światła). Jest piaszczyste, wyrównane i do tej pory niemal nie zagospodarowane. Miasto HUELVA (110 tys. mieszkańców), stolica prowincji, port we wspólnym, lejkowatym ujściu rzek Odiel i Rio Tinto jest portem eksportującym piryty ze Sierra Morena. Obok rozbudowują się kąpieliska PUNTA UMBRIA, MAZAGÓN, ISLA CRISTINA i inne, które za kilka lat staną się zapewne modne, jak miejscowości nad Morzem Śródziemnym. Na razie panuje tu spokój, a łagodny klimat zapewnia doskonały wypoczynek.
W pobliżu Huelvy rozegrały się ważne epizody poprzedzające odkrycie Ameryki. W klasztorze LA RABIDA Kolumb przygotował ostateczny plan swej wyprawy, a 3.VIII.1492 r. z portu w PALOS DE LA FRONTERA wyruszyły na Ocean karawele „Pinta", „Nińa" i „Santa Maria" pod dowództwem Kolumba i braci Martin Alonso I Vicente Yanez Pinsonów.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy