Majorka

MAJORKA (ISLA DE MALLORCA), największa w archipelagu, liczy 3640 km2 i ok. 350 tys. stałych mieszkańców. Ma kształt rombu o przekątnych 90 i 100 km; od północnego-wschodu i południowego-zachodu w jej wybrzeża wcinają się zatoki; nad południową leży miasto PALMA DE MALLORCA (ok. 240 tys. mieszkańców, stolica prowincji) rozciągająca się na przestrzeni 20 km nad brzegiem Bahia de Palma. Jest wielkim centrum turystyki, pełnym nowoczesnych hoteli. Tłumy turystów zapełniają gwarne bulwary i mieszają się na Rambli z mieszkańcami odbywającymi popołudniowy spacer. Zabytki miasta skupione są na starym mieście, przylegającym do portu, od którego szerokie schody prowadzą do pałacu Almudaina zbudowanego w XIV w. na fundamentach mauretańskiej alcazaby na siedzibę królów Majorki. Naprzeciw gotycka katedra budowana od XIII do XVI w., jeden z najwspanialszych zabytków tego stylu w Hiszpanii. Zachwyca rozmach wnętrza liczącego 120 x 70 m, sklepienie wspierają proste filary 30-metrowej wysokości. Kaplica Królewska i panteon królów Majorki oraz skarbiec w dawnym kapitularzu; od strony morza gotycki portal „El Mirador". Pałac biskupi mieści muzeum diecezjalne z kolekcją katalońskich i majorkańskich obrazów z XIV-XV w. oraz arcydziełami miejscowego rzemiosła. Wśród splątanych wąskich uliczek zabudowanych domami koloru razowego chleba, kryje się wiele pałacowych budowli z pełnymi uroku dziedzińcami, kościoły i klasztory z cienistymi wirydarzami. W starych tawernach można wypocząć w głębokim mroku, przy szklance wina. Wielki kościół Franciszkanów uchodzi za najpiękniejszy przykład wczesnobarokowej budowli sakralnej w Hiszpanii. W zachodniej części miasta zwraca uwagę gmach dawnej giełdy (Lonja), jedno z arcydzieł gotyckiej architektury świeckiej (Gregório de Sagrera, po 1426 r.) z Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Morskim; wielka sala wsparta jest na spiralnych marmurowych kolumnach. O kilka km na zachód od miasta zamek Beliver zbudowany przez króla Jaime II i Wioska Hiszpańska przypominająca podobną w Barcelonie.
Na wyspie warto zwiedzić przede wszystkim:
Valldemosa (16 km na północ od Palmy, autobus) — klasztor kartuzów na wys. 427 m npm. w górach Alfabia, ufundowany w XIV w. Tu spędzili zimę 1838-39 r. Fryderyk Chopin i George Sand, tu powstały niemal wszystkie „Preludia" Chopina. Małe muzeum. 
Górska droga z Valldemosy przez Sóller do Pollensy (82 km) prowadzi wzdłuż masywów Alfabia i Torrellas (1340 m npm.), najwspanialsza widokowo trasa na Majorce, bardzo kręta, serpentynami wspinająca się na szczyty, skąd podziwiać można dzikie, poszarpane wybrzeże.
Półwysep Formentor (79 km na północny-wschód od Palmy, autobus) —najdalej na północ wysunięty punkt Majorki, o urwistych brzegach; opodal Pollensy najmodniejsza plaża Balearów.
Cala Ratjada i Porto Cristo (80 i 60 km na wschód od Palmy, autobus) — małe porty rybackie i kąpieliska; w pobliżu piękne groty Drach i Hams.
Puerto de Andraitx (31 km na zachód od Palmy) — mały port rybacki i kąpielisko w pobliżu skalistego przylądka Punta de Sa Mola z rozległą panoramą wybrzeża.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy