Historia - od XII w. do XV w.

Wieki XII i XIII to okres znacznego postępu społecznego i gospodarczego. Szlak pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Composteli (w Galicji) przyciągał wiernych z całej Europy. Wzdłuż niego powstawały katedry, kościoły, klasztory, szpitale i hospicja dla wędrowców. Kilkadziesiąt klasztorów cysterskich, rozsianych od Katalonii po Galicję, szerzyło wiedzę i kulturę rolną. Wspaniale rozwinęło się budownictwo. Wznoszono miasta w oparciu o królewskie przywileje (fueros); w tym czasie wydano ich 590. Mieszkańcy miast cieszyli się stosunkowo znacznymi swobodami. Powołano (w 1188 w Leónie i 1250 w Kastylii) pierwsze organa doradcze, pełniące również funkcje sądów apelacyjnych (cortes); reprezentowani w nich byli także mieszczanie. Zakładano uniwersytety: ok. 1212 r. w Pa­lencji, ok. 1243 r. w Salamance. 
W obronie przed feudałami miasta łączyły się w związki (hermandades) popierane przez królów, którzy widzieli w nich przeciwwagę samowoli wielmożów. Jednak Kastylię rozdzierały spory dynastyczne i wojny domowe. Mimo zjednoczenia w 1230 r. Kastylii i Leonu, rywalizacja z Portugalią i Aragonią znacznie opóźniła rekonkwistę. Za panowania Alfonsa X Mądrego (XIII w.) wróciły czasy pokojowego współistnienia religii i kultur. Muzułmanie żyjący pod panowaniem chrześcijan (mudejarowie) uczestniczyli w rozwoju nauki i sztuki, z Toledo promieniował na całą Europę arabski dorobek naukowy, co przyspieszyło renesansowy przełom w filozofii XIII i XIV w. W 1340 r, w bitwie nad Rio Salado poniosła klęskę koalicja muzułmańskich państewek andaluzyjskich; jeszcze 150 lat przetrwał silny emirat Grenady pokojowo współżyjący z Kastylią i Aragonią.
Kiedy Kastylię rujnowały wojny domowe, Aragonia — połączona w 1143 r. z hrabstwem Barcelony — przeżywała ekspansję w basenie Morza Śródziemnego, podporządkowała Baleary, Langwedocję, Sycylię. Barcelona i Walencja bogaciły się na handlu; w 1474 r. w Saragossie powstała pierwsza drukarnia na południe od Pirenejów. Przełomową datą w dziejach półwyspu był 1469 r., kiedy małżeństwo połączyło infantkę Kastylii Izabelę i następcę tronu Aragonii, króla Sycylii Ferdynanda. Wspólnie rządzili Kastylią (od 1474) i Aragonią (od 1479), jednocząc unią personalną całą chrześcijańską Hiszpanię i przechodząc do historii pod mianem Królów Katolickich.

Nasze Serwisy

  • www.Szwajcaria.biz.pl
  • www.Moja-Holandia.pl

Nasi Partnerzy